DOLAR 32,8516 % 1.06
EURO 35,3198 % 0.92
STERLIN 41,7425 % 0.78
FRANG 36,8858 % 0.28
ALTIN 2.488,91 % 2,32
BITCOIN 64.648,00 -0.48

AFAT ACİL MOBİL UYGULAMASI HAYAT KURTARCAK

Yayınlanma Tarihi : Google News
AFAT ACİL MOBİL UYGULAMASI HAYAT KURTARCAK
0

Afet durumlarında daha fazla can kurtarmak ve daha çok vatandaşımıza ulaşmak amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından AFAD Acil mobil uygulaması geliştirilmiş olup, söz konusu uygulama yerli ve milli bir yazılım olarak tek tuşla acil çağrı, en yakın toplanma alanı ve afet eğitim videoları gibi özelliklere ulaşmayı sağlamaktadır. Uygulama ile afet bölgelerindeki AFAD Acil kullanıcıları, tek tuşla 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ulaşarak durumlarını bildirebilmekte, yardım taleplerini iletebilmekte, ayrıca afet anında sesli görüşme imkânı olmayan vatandaşlarımız ise uygulama içindeki hazır mesajları kullanarak mesaj yoluyla da iletişim kurabilmektedir.

Bilindiği gibi, depremler başta olmak üzere afetlerde karşılaşılan en büyük sorunlarından biri iletişimin kesilmesidir. AFAD Acil mobil uygulamasının Tek Tuşla Acil Çağrı fonksiyonu, bu sorunu ortadan kaldırmakta, acil çağrı görüşmesinin internet üzerinden yapılabilmesine, konum servisleri ile arayan kişinin bulunduğu noktanın tespit edilmesine olanak sağlamaktadır. Uygulama sayesinde afetlerde GSM hatlarında oluşabilecek yoğunluğun da önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Uygulamanın kullanılabilmesi için; AFAD Acil uygulamasının telefona indirilmesinin ardından, telefon numarasının girilmesi kısa mesaj ile gelen şifrenin ve telefon numarasının doğrulanmasının ardından, T.C. kimlik numarasının girilmesi ve konum yetkisinin verilmesiyle aktif hale gelmektedir.

Afet durumlarında daha fazla can kurtarmak ve daha çok vatandaşımıza ulaşmak amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilen AFAD Acil mobil uygulamasını indirmek için aşağıdaki bağlantılar kullanılabilir.

https://apps.apple.com/tr/app/afad-acil-%C3%A7a%C4%9Fr%C4%B1/id1579326930?l=tr

https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.icisleri.afad

YORUM YAP