DOLAR 32,8348 % 0.19
EURO 35,1610 % 0.19
STERLIN 41,5954 % 0
FRANG 36,8151 % -0.05
ALTIN 2.451,07 % -0,28
BITCOIN 65.786,01 -0.895

BİNLERCE MEHMETÇİK DONARAK ŞEHİT DÜŞTÜ…

Yayınlanma Tarihi : Google News
BİNLERCE MEHMETÇİK DONARAK ŞEHİT DÜŞTÜ…
0

🇹🇷 Kar ve fırtına içinde 90 Bin CAN tek yürek olmuş SARIKAMIŞ 22 Aralık 1914’ü gösterdiğinde Osmanlı ordusu, Kafkas Cephesi’nde savaşmak için Sarıkamış yoluna koyuldu.

Ancak Allahuekber Dağları geçit vermedi. Binlerce vatan evladı, donarak ve göğüs göğse savaşarak şehit düştü. 1911 ile 1913 arası Osmanlı Devleti için en zor yıllardı. Trablusgarp ve Balkanlar’da ağır yenilgiler aldı…                Başkomutan Vekili Enver Paşa, kaybedilen toprakların yerine, yeni topraklar katmak için harekete geçti. Almanya’yı da yanına aldı ve yönünü Kafkaslar’a çevirdi….

ÖLÜMÜNE YÜRÜYÜŞ 22 ARALIK ‘ta BAŞLADI…

1914 yılının Ağustos ayında seferberlik ilan edildi. Binlerce vatan evladı, askerlik şubelerine koştu. Vatanını seven yiğit çoktu ancak mühimmat az, teçhizat yetersizdi…. Dönemin 3’üncü Ordu Komutanı Hasan İzzet Paşa, İstanbul’a rapor gönderdi. Kışlık kıyafetler de dahil acil lojistik destek talep etti. OSMANLI -RUS ORDULARI KARŞI KARŞIYA GELDİLER… Başkomutanlık bu isteklere kayıtsız kalmadı. Bahr-i Ahmer, Bezm-i Alem ve Mithat Paşa vapurları, kışlık giyecek, silah ve mühimmat yüklenerek Trabzon’a doğru yola çıktı. Ancak 3 vapur, Rus donanması tarafından batırıldı. Böylece Sarıkamış Harekatı’nın başarı şansı da Karadeniz’in serin sularına gömüldü. HEDEFDE SARIKAMIŞ VARDI…

Allahuekber Dağları’na ölümüne yürüyüş ise 22 Aralık 1914’te başladı. Erzurum Köprüköy’den hareket eden 9’uncu Kolordu, Bardız ve Kızılkilise’yi ele geçirecek, Sarıkamış istikametine doğru yol alacaktı. Hafız Hakkı Paşa komutasındaki 10’uncu Kolordu ise Oltu’yu ele geçirip Rus kuvvetlerini püskürtecekti. Daha sonra geri dönerek 9’uncu Kolorduya destek verecek ve ikisi birlikte Sarıkamış’ı ele geçireceklerdi. Her şey planlandığı gibi başladı ama devamı gelmedi. Planlanan 2 günlük yürüyüş 4 güne uzadı.

BİNLERCE MEHMETÇİK DONARAK ŞEHİT DÜŞTÜ…

Hafız Hakkı Paşa kendisine verilen talimatın dışına çıktı. Oltu’yu temizledikten sonra Göle ve Ardahan istikametlerine kadar ilerledi. Haliyle bu durum, harekatın gecikmesine sebep oldu.. MEHMETÇİK SADECE DÜŞMANLA DEĞİL ÇETİN KIŞ ŞARTLARIYLA da MÜCADELE ETTİ…. Kar ile tipi yollarını, buz gibi hava nefeslerini kesti ve binlerce yiğit, donarak, hastalığa yenik düşerek ve göğüs göğse çarpışarak şehit düştü. Aradan 107 yıl geçse de, şehitlerin aziz hatırası yaşatılıyor.

Her yıl STK lar , Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın öncülüğünde anma programları düzenleniyor…. Bu yılda etkinlikler yine salgın tedbirleri göz önünde bulundurularak, 22 Aralık 1914′ te Vatanı için Donarak Hakk’a yürüyen Sarıkamış Şehitlerimizi, Rahmet, Saygı ve Minnetle anıyoruz. Ruhlarınız şad olsun….  

ŞEHİTLERİMİZ ! Vatan müdafaası için 107 yıl önce yola çıktılar. Bir an bile geri dönmeyi düşünmediler. Sarıkamış şehitlerimizin ruhları şad, mekânları cennet olsun. Kar ve fırtına içinde 90 Bin CAN tek yürek olmuş SARIKAMIŞ da donarak şehit olan Mehmetçiklerimiz, Şehitlerimize Allah Rahmet eylesin, mekanları cennet , Ruhları şad, peygamber efendimiz şefaatçısı olsun. Bütün şehitlerimizin ailelerine ve sevenlerine Rab’bim sabırlar versin…

🇹🇷

YORUM YAP