DOLAR 32,2197 % -0.06
EURO 35,0846 % 0
STERLIN 41,2581 % 0.08
FRANG 35,3552 % 0.01
ALTIN 2.444,30 % -0,11
BITCOIN 68.614,94 -1.548

ÇEVRECİ OLMAYAN HİÇBİR PROJEYE GEÇİT YOK

Yayınlanma Tarihi : Google News
ÇEVRECİ OLMAYAN HİÇBİR PROJEYE GEÇİT YOK
0

ÇEVRECİ OLMAYAN HİÇBİR PROJEYE GEÇİT YOK

Vali Ersin Yazıcı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ev sahipliğinde ve Antalya Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen “Antalya Çevreci Dönüşüm Çalıştayı”na katıldı. Çalıştayda konuşan Vali Yazıcı; “Kimsenin havamızı, suyumuzu ve toprağımızı kirletmeye hakkı yok. Bu yüzden çevreci olmayan hiçbir projeye geçit yok.” dedi.

Vali Ersin Yazıcı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ev sahipliğinde düzenlenen İklim Değişikliğine Karşı Antalya’nın Seçenekleri, Çevreci Kentleşme, Afet Riskleri Yönetimi, Hava kirliliği, Ulaşım Yönetimi, Su Yönetimi, Çevre Eğitimi ve Bilinçlendirme, Biyoçeşitlilik, Atık Yönetimi, Enerji Yönetimi, İklim Değişikliğine Dirençli Tarım ve Turizm gibi konuların yer aldığı ve üç oturumdan oluşan “Antalya Çevreci Dönüşüm Çalıştayı”na katıldı. Çalıştayda Vali Yazıcı’ya Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, akademisyenler, mühendisler, mimarlar ve STK temsilcileri eşlik etti.

Çevreci Dönüşüm Çalıştayı’nda belirlenen 13 çalışma grubunun başkanları ile hazırladıkları raporlama çalışmaları, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri, çalıştay programı ve sonrasında yapılacak çalışmalar üzerine fikir alış verişinde bulunuldu.

Konuşmasına böylesine önemli bir organizasyonda emeği geçen ilgili tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek başlayan Vali Yazıcı; “ATSO’nun ev sahipliğinde düzenlenen Antalya Çevreci Dönüşüm Çalıştayı’ndayız. Antalya’mızın çevreci dönüşüm hedefine kılavuzluk yapacak önemli bir organizasyon. Dünyanın en güzel yeri olan Antalya’mızın tartışılacağı, konuşulacağı, gelecekte nasıl bir şekil almasının belirleneceği bu güzel çalıştayın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Sağlıklı Yaşam İçin Temiz Hava, Temiz Su ve Temiz Toprak Gerekli

Dünyayı insanların kendi elleriyle zor ve yaşanmaz hale getirdiğinin altını çizen Vali Yazıcı; “Aslında yaşam çok basit. Hepimiz bunu iyi biliyoruz. Doğanın, yaşamın, çevrenin belli kuralları var. Bunlara dikkat ederek çevremizi koruyarak, doğamızı koruyarak yaşamımıza devam etmeliyiz. Bu yaşamı hepimiz, buradakiler, burada olmayanlar, insanlar olarak yaşanmaz hale getiriyor veya zorlaştırıyoruz. Şundan hiç kimsenin şüphesi yok ki; insanoğlunun sağlıklı yaşayabilmesi için temiz hava, temiz su ve temiz toprak gerekiyor. Bu üçünün temiz olmaması halinde yaşamımızla ilgili çok ciddi sıkıntılar, sorunlar yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Bozmak, Yıkmak Kolay

Konuşmasında Çernobil faciasına da değinen Vali Yazıcı; “Hepimizin bildiği gibi Ukrayna ve Rusya arasında üzücü bir olay yaşanmakta. Bu üzücü olay inşallah biran önce barış içinde çözülür. İnşallah Antalya’mızda Dışişleri Bakanımızın öncülüğünde bir çözüm üretilir. olayları televizyonda takip ederken Çernobil faciası için kurulan bir hastaneyi gösterdiler. Çernobil faciası olduğunda şuan içimizde olanların belki de bazıları doğmamıştı. Bizim de gençlik yıllarımızdı. Üzerinden kaç yıl geçmesine rağmen hala etkileri devam ediyor. Dolayısıyla bozmak yıkmak çok kolay. Bu yüzden çevremizi, toprağımızı, suyumuzu ve havamızı koruyalım.” ifadelerini kullandı.

Çevreci Faaliyetlerde de Antalya’mızı Elbirliğiyle Öncü ve Örnek Şehir Yapalım

Antalya’nın birçok konuda öncü ve örnek şehir olduğunu, çevreci faaliyetler konusunda da tüm paydaşlar olarak öncü yapmak istediklerini belirten Vali Yazıcı; “Buradan sanayicimize şunu söylemek istiyorum. Artık Türkiye sanayileşmeyi büyük oranda tamamladı. Üretin, biz her zaman yanınızda olmaya sizleri desteklemeye devam edeceğiz. Ama lütfen havamıza, suyumuza ve toprağımıza zarar vermeden üretin. Çünkü aynı havayı toprağı istisnasız herkes kullanıyor. Hatta söz konusu Antalya olunca başka da bir sorumluluğumuz oluyor. Buradaki üretilen her şeyi sadece Antalya değil bütün dünya kullanıyor. Antalya bütün dünyaya hizmet eden büyük ve öncü şehir. Bu büyük ve öncü şehrin çevreci faaliyetlerde de öncü olacağına hiç şüphem yok. Her yıl milyonlarca turisti misafir ediyoruz burada. Hepimizin bu konuya ehemmiyet göstererek hassas davranmamız lazım. İnsanlık için bütün dünya için lütfen bu konuya dikkat edelim.” diye konuştu.

Sesimiz Yüksek ve Gür Çıksın

Çevre ile ilgili konularda hassas olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı; “Çevreci konular çok hassas olduğum ve önemsediğim konular arasında. Bu yüzden bu toplantıya davet edilince özellikle katılmak istedim. Burada sesimiz yüksek ve gür çıksın. Bu konuda hassas olmayan herkes buradan çıkacak sesi duysun ve çevreci olmayan bütün faaliyetlerini düzeltsin. Çalıştayın dünyanın en güzel şehri olan Antalya’mızın geleceği için güzel bir perspektif çizeceğine yürekten inanıyorum. Bizler de inşallah şehrimize yakışan o güzel perspektif ile el birliğiyle, gönül birliğiyle çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

YORUM YAP