DOLAR 32,7680 % -0.02
EURO 35,1445 % 0.05
STERLIN 41,5699 % -0.12
FRANG 36,7494 % -0.24
ALTIN 2.447,03 % -0,45
BITCOIN 66.164,87 -0.091

“Dünya var oldukça Türkiye Ahıskalı Türklerin her daim yanında olacak”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
“Dünya var oldukça Türkiye Ahıskalı Türklerin her daim yanında olacak”
0

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu: Dünya var oldukça Türkiye Ahıskalı Türklerin her daim yanında olacak

Antalya’da yapılan Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda mevcut başkan Ziyatdin Kassanov, tüm delegelerin oyunu alarak tekrar genel başkan seçildi. Toplantıya bir mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu “Dünya var oldukça, Türkiye var olacak. Türkiye’de var oldukça, Ahıskalı Türklerin her daim yanında olacaktır. Çünkü Ankara; ne kadar Edirnelinin, Ardahanlının , Hakkârilinin, Yozgatlının ise o kadar da Ahıskalı Türklerindir.” dedi.

Dünya Ahıskalı Türkler Birliği 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı DATÜB’ün Türkiye Akdeniz Temsilciliği ev sahipliğinde Antalya Kundu’daki bir otelde düzenlendi. Türkiye, Kazakistan, ABD, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna, Özbekistan, Rusya, Kırgızistan’da gelen delegelerle toplanan genel kurulunu teması ‘birlik ve beraberlik’ olarak ilan edildi. Çok sayıda delegenin katılım sağladığı genel kurula Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu bir mesaj gönderirdi. DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, tek aday olarak katıldığı kurulda, tüm delegelerin oyunu alarak tekrar genel başkan seçildi.

 

Programları sebebiyle toplantıya katılamayan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu bir mesaj gönderdi. Genel Kurulun birlik ve dirliğimize vesile olmasını dileğinde bulunan Topçu “Dünya var oldukça, Türkiye var olacak. Türkiye’de var oldukça, Ahıskalı Türklerin her daim yanında olacaktır. Çünkü Ankara; ne kadar Edirnelinin, Ardahanlının , Hakkârilinin, Yozgatlının ise o kadar da Ahıskalı Türklerindir.” dedi.

TOPÇU’DAN MESAJ

Yalçın Topçu mesajında şunları söyledi, “Ahıskalı Türk; Dede Korkut hikâyeleriyle büyüyen, Yunus Emre’nin dilini konuşan, Zarina’nın, Mihriban’ın, Zöhre’nin, Ruzanna’nın, Azim’in, Kâmil’in yarım kalan şanlı bir destanıdır. Ahıskalı Türklerin Çarlık Rusya zamanında 188’lü yılların başından itibaren karşı karşıya kaldıkları baskı, zulüm ve sürgünler, 2.Dünya Savaşı yıllarında kırk bin civarında Ahıskalı gencin SSCB askeri olarak savaşa alınması ile birlikte daha da artmıştır.

Askere alınanların anne, baba ve yakınları maalesef SSCB lideri Stalin ve İçişleri Bakanı Beriya tarafından şimdiki Gürcistan toprakları olan öz yurtlarından yok edilme amacıyla sürgün süsü verilen soykırım operasyonuna tabi tutulmuşlardır. 15 Kasım 1944 tarihinde bir gece yarısı basılan köy ve kasabaların sivil ve masum ahalisi topyekûn Orta Asya ülkelerine gönderilip, bu gittikleri yerlerde de bin parçaya bölünerek sürgün edildiler.

Halka; “Emniyetiniz için geçici olarak güvenli bölgelere gideceksiniz, kısa süre sonra da yurdunuza döneceksiniz” yalanı söylenmişti. Ama gerçekte, Ahıska bölgesini Türklerden temizleyip, Türkiye’nin bu bölgeyle irtibatını kesmek için yapılmış olan bir operasyondu. 93 Ahıska muhaciri bir alenin çocuğu olarak dileğim; Ahıskalıların bitmeyen sürgününün artık sona ermesidir. Bu konuda başta Rusya, Gürcistan ile Birleşmiş Milletler ve ilgili bütün ülkeler üzerlerine düşeni yapmalıdır. Bu vesile Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Milletine Ahıskalı Türklere hak ettikleri kıymeti verdikleri için minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

Ve tabi ki, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın iradesiyle vatandaşlık ve iskân noktasında soydaşlarımıza sahip çıkılması her türlü takdirin üzerindedir. Ahıskalı Türkler, kuşaktan kuşağa Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendileri için yaptığı bu iyilikleri gelecek kuşaklara şerefle anlatacaktır.

“DÜNYA VAR OLDUKÇA, TÜRKİYE VAR OLACAK”

Dünya var oldukça, Türkiye var olacak. Türkiye’de var oldukça, Ahıskalı Türklerin her daim yanında olacaktır. Çünkü Ankara; ne kadar Edirnelinin, Ardahanlının , Hakkârilinin, Yozgatlının ise o kadar da Ahıskalı Türklerindir. Genel Kurulumuzun birlik ve dirliğimize vesile olmasını diliyor, yeni seçilecek yöneticilerimize başarılar dilerken bu güne kadar emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Sizin şahsınızda genel kurulumuza katılan bütün saygıdeğer hazirunu saygı ile selamlıyorum.

“YOL HARİTAMIZI BELİRLEDİK”

Dünya Ahıskalı Türkler Birliği Başkanı Ziyatdin Kassanov “Bugünün dünyada yaşayan 600 bin Ahıskalı Türkler için tarihi bir gün olduğuna işaret eden Kassanov, “9 ülkede yaşayan Ahıskalılar, bu kongreye öz temsilcilerini gönderdi. Allah’a çok şükür, yeni meclis, yönetim ve başkan seçildi. Hedefimizi ve önümüzdeki yol haritasını belirledik. Bu yolda çalışmalarımızı devam ettireceğiz” dedi.

YORUM YAP