DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
STERLIN 41,7711 % -0.2
FRANG 36,7168 % -0.28
ALTIN 2.450,67 % -1,57
BITCOIN 64.120,97 -1.322

Dünyanın en zengin bitki çeşitliliğine sahip bölgelerinden biri: Cape Flora Krallığı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Dünyanın en zengin bitki çeşitliliğine sahip bölgelerinden biri: Cape Flora Krallığı
0
Güney Afrika Cumhuriyeti’nin güneybatı ucunda yer alan ve Türkiye yüz ölçümünün 10’da biri kadar alanı kaplayan Cape Flora Krallığı, dünyanın en yoğun bitki çeşitliliğine sahip bölgelerden biri olma özelliği taşıyor.
 UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) tarafından 2004’te “olağanüstü evrensel değer” kabul edilerek, dünya mirası listesine alınan bölge, dünyanın 6 flora krallığından en küçüğü.

Diğerlerine kıyasla çok dar kabul edilen 78 bin kilometrekarelik alanda, 9 bin 600’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapan Cape Flora, dünyanın en yoğun bitki çeşitliliğine sahip bölgelerinden kabul ediliyor.

5,5 milyon kilometrekarelik alanda 40 binden fazla bitki türüne ev sahipliği yapan Güney Amerika’nın Amazon bölgesi dahi, bitki çeşidi yoğunluğu bakımından Güney Afrika’nın Cape Flora bölgesinin gerisinde kalıyor.

Öte yandan Cape Flora Krallığı, Afrika’nın bitki türü zenginliği açısından da büyük önem taşıyor.

Afrika yüz ölçümünün yüzde 0,5’inden daha az alanı temsil eden bu bölge, aynı zamanda kıta florasının yüzde 20’sini oluşturuyor.

Bölgedeki türlerin yüzde 69’u yalnızca burada yetişiyorAkdeniz tipi iklimin hakim olduğu bölgede yetişen bitki türlerinden önemli bir bölümünü, yerel Afrikaans dilinde “ince çalı” anlamına gelen “fynbos” isimli çalı türleri oluşturuyor.

UNESCO’ya göre bölgedeki 9 bin 600 bitki türünden yüzde 69’u endemik türler olup, gezegende yalnızca bu bölgede yetişiyor.

Bu nadir türler arasında, Güney Afrika’nın simge çiçekleri olan “kral protea” ve “kırmızı desa” türleri de bulunuyor.

1700’den fazla tür yok olma tehdidi altındaHakemli bilimsel dergi South African Journal of Botany’de yayımlanan makaleye göre, bölgede yer alan Cape Town şehrindeki nüfustan kaynaklı etkenler, Cape Flora Krallığı’ndaki birçok bitki türünü tehdit ediyor.

Buna göre, kent çevresinde yetişen 3 bin 250 bitki türünden 13’ünün halihazırda nesli tükenmiş durumda olup, acil önlem alınmazsa 85 kadar bitki türünün daha yakında yok olacağı tahmin ediliyor.

UNESCO’ya göre bölgenin tamamında yetişen 9 bin 600’den fazla türden 1736’sı tehdit altında bulunurken, 3 bin 87 tür de koruma endişesi altında bulunuyor.

Kirstenbosch Botanik Bahçeleri zengin botanik çeşitliliği ziyaretçilerle buluşturuyorEteklerinde Cape Town’un kurulu olduğu Masa Dağı’nın doğusunda yer alan Kirstenboch Botanik Bahçesi, bu zengin flora krallığının en nadide türlerini görmek isteyen ziyaretçiler için eşsiz fırsat sunuyor.

Dağın eteklerinde yaklaşık 1300 dönüm arazi üzerine kurulu parkı ziyaret edenler, bir yandan zengin bitki çeşitliliğini yakından tanıma fırsatı bulurken, diğer yandan alternatif rotalarıyla keyifli bir doğa yürüyüşünün tadını çıkarıyor.

Şehir merkezine arabayla yaklaşık 10 dakika uzaklıktaki bu parka giriş ücreti 2022 itibarıyla yabancı turistler için 210 rand (yaklaşık 210 lira).

YORUM YAP