![Erdoğan’a suç duyurusu](https://www.kalpgazetesi.com/wp-content/uploads/2022/06/IMG-20220603-WA0040-790x444.jpg)
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi Direnişi’ne katılan milyonlarca vatandaşa yönelik “Çürük ve sürtük” diyerek hakaret etmesine tüm Türkiye’de olduğu gibi Antalya da ses yükseltti. Akdeniz Gerçek Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, Aktivist Songül Başkaya’nın çağrısıyla Antalya Adliyesi önünde toplanan kadınlar ve yurttaşlar Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu. AKP Genel Başkanı olarak “Çürük ve sürtük” gibi küfürler eden Cumhurbaşkanı’na karşı yasal haklarını kullanan yurttaşlar ellerinde dilekçeleriyle konuyu yargıya taşıdı.
VATANDAŞLAR AYAĞA KALKTI
1 Haziran 2022 tarihinde AKP Meclis Grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, özgürlüğe ve demokrasiye sahip çıkmak için Gezi Direnişi’ne katılan milyonlarca insana “çürük ve sürtük” demesi yurttaşı ayağa kaldırdı. Adliye önünde basın açıklaması yapan ve Erdoğan’ın konuşmalarını hakaret olarak kabul eden yurttaşlar dilekçelerini imzalayıp Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na sundu. Tüm Emekli Sen Genel Başkanı Zeynel Abidin Ergen, Tüm Emekli Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Ayar, Memleket Partisi Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Avukat Şefika Aygüneş, Tüketici Konfederasyonu’ndan ve kadın haklarından avukat Rabia Akbaba, Çisil Tuana Tezsever ve çok sayıda yurttaş kadınların mücadelesine destek verdi. Kaş’tan da Başkaya’nın çağrısında destek veren 20 kişilik bir grup Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu.
“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUZ”
Antalya Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasında konuşan, kadın hakları savunucusu, aktivist Songül Başkaya, “Bugün burada Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşları olarak AKP Genel Başkanı tarafından meclis kürsüsünden Gezi Direnişi’ne dönük olarak katılımcılara kullanılan hakaretlere, küfürlere dönük topluca tepki göstermek üzere bir araya geldik. Sosyal medya üzerinden yaptığımız çağrıya kısa sürede yanıt verip aramızda olan herkese çok teşekkür ediyoruz. Burada herkes bireysel olarak kendi suç duyurusunda bulunmak üzere dilekçelerini imzaladı. Basın açıklamasından sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edilmek üzere Antalya Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuyoruz” dedi.
“YASAL HAKLARIMIZI KULLANIYORUZ”
Başkaya konuşmasının devamında, “Burada kadın erkek değil, Türk halkına, Gezi direnişine katılan herkese yapılan ama en çok da kadın bedeni üzerinden yapılan bir şiddet gösterildi. Kin ve nefret, hedef haline getirme vardı. Buna karşı yasal haklarımızı kullanıyoruz. Kullanmaya da devam edeceğiz. Ancak bir kadın yurttaş olarak çok üzgün olduğumu belirtmek istiyorum. Türkiye’de şiddetin bu kadar tırmandığı bir dönemde memleketin en üst seviyesindeki yöneticilerden soruna çözüm beklerken şiddeti alevlendirecek açıklamaları hepimizi üzmüştür. Adalet önünde bu şikayetle biz de direnmeye ve mücadele etmeye devam ediyoruz. Gezi onurumuzdur” ifadesini kullandı.
Açıklamanın ardından çok sayıda katılımcı dilekçelerini savcılığa teslim etti. Kaş’ta da aynı gün çağrıya kulak veren yaklaşık 20 kişi suç duyurusu yaptı.