DOLAR 32,2518 % 0.02
EURO 35,0392 % -0.03
STERLIN 41,2678 % 0.1
FRANG 35,3838 % 0.05
ALTIN 2.444,59 % -0,10
BITCOIN 68.463,61 -1.315

Gül Yetiştiren, Yedi Güzel Adamdan biri, Türk Edebiyatının Usta Yazarlarından Rasim Özdenören Hakk’a Yörüdü

Yayınlanma Tarihi : Google News
Gül Yetiştiren, Yedi Güzel Adamdan biri, Türk Edebiyatının Usta Yazarlarından Rasim Özdenören Hakk’a Yörüdü
0

Gül Yetiştiren, Yedi Güzel Adamdan biri, Türk edebiyatının usta yazarlarından olan Rasim Özdenören Hakk’a yörüdü…

 Bir süredir tedavi gören Rasim Özdenören’in sağlık sorunları nedeniyle bir süredir Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi görmektedi, Türk edebiyatının usta kalemlerinden Rasim Özdenören,  82 yaşında, yakın zamanda Kovid-19’a yakalanan ve Kovid-19 ‘dan  iyileşen , Özdenören’in, KOAH rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü biliniyordu. Maalesef koah yenik düştü…

Rasim Özdenören, 20 Mayıs 1940’ta Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi.

Şair Alaaddin Özdenören ile ikiz kardeştir.

Küçük yaşlardan itibaren okumaya ve yazmaya çok meraklıydı. Çocukluk döneminde farkı şehirlerde ikamet etti. Rasim Özdenören, ilk ve orta öğrenime bir dönem Kahramanmaraş’ta, bir dönem Malatya’da, bir dönem ise Tunceli’de devam etti.

Lise mezuniyetinin ardından İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nü başarı ile tamamladı. Daha sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni başladı. 1967’de buradan da mezun oldu.

1970’te mesleki hayatına katkıda bulunmak ve yüksek lisans yapmak amacı ile Amerika’ya gitti.

Yaklaşık 2 sene boyunca burada kaldı. Daha sonra yeniden Türkiye’ye dönüş yapan Rasim Özdenören, 1971’de Devlet Planlama Teşkilatında uzman olarak göreve başladı. 1975’te Kültür Bakanlığı’nda Bakan Müşaviri olan Rasim Özdenören, 3 sene boyunca da aynı kurumda müfettişlik görevine devam etti…yazar olabilmek maksadı ile görevinden ayrıldı.

1980’de Kültür Bakanlığı’ndaki görevine geri dönen Rasim Özdenören, 1981’de Yayın Temsil Dairesi Başkanı oldu.

Alanında sürekli bir yükselme kaydeden Özdenören, 1984’te Genel Sekreter Yardımcısı, 1988’de ise Genel Sekreter olarak çalışmalar yürüttü.

2004’te ise emekliye ayrıldı.

Gül Yetiştiren, Güzel Adam Allah Rahmet Eylesin..!

Eserlerinden bazıları;

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Kafa Karıştıran Kelimeler, Müslümanca, Yaşamak, Yaşadığımız Günler, Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı, Çarpılmışlar, Çözülme, Çok Sesli Bir Ölüm, Gül Yetiştiren Adam, Hastalar ve Işıklar,Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti, Ruhun Malzemeleri, Ben ve Hayat ve Ölüm, Yeniden İnanmak, Denize Açılan Kapı, Red Yazıları, Acemi Yolcu, İpin Ucu, Çapraz İlişkiler, Kent İlişkileri, Kuyu, Edebiyat ve Hayat, Yüzler, Köpekçe Düşünceler, Düşünsel Duruş, Toz, Aşkın Diyalektiği, Eşikte Duran İnsan, Yazı, İmge ve Gerçeklik, Ansızın Yola Çıkmak,
Hışırtı, İki Dünya, İmkânsız Öyküler, Siyasal İstiareler, Açık Mektuplar …vs.

Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına , sevenlerine  Türk Edebiyat Dünyasına  Sabır ve Başsağlığı Diliyoruz .

 

YORUM YAP