DOLAR 32,4889 % 0.12
EURO 34,7800 % 0.13
STERLIN 40,6410 % 0.43
FRANG 35,7230 % 0.34
ALTIN 2.492,52 % 1,23
BITCOIN 2.036.562 -0.845

KABOTAJ BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN…

Yayınlanma Tarihi : Google News
KABOTAJ BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN…
0

KABOTAJ BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

TÜRKİYE DENİZCİLİĞİNİN DAHA DA GELİŞMESİ DİLEĞİYLE KABOTAJ BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN…
Kabotaj Bayramı ile bağımsızlığımızın ve ekonomik özgürlüğümüzün en önemli sonuçlarından birisi olan bu hakkımızı yeniden kazanmamızın haklı gururunu yaşıyoruz.
Bu uğurda mücadele eden, güzel ülkemizin bağımsızlığı için çalışan şehit ve gazilerimizi saygıyla ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun…

KABOTAJ

Kabotaj, bir devletin kendi limanlarına deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalıktır.
Bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarının yararlanması, millî ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından, devletler yabancı bandıralı gemilere kabotaj yasağı koyma yoluna gitmişlerdir.
Bazı uluslararası sözleşmelerde de kabotaj yasağı koyma yetkisine ilişkin hükümler yer alır.
Fransızca kökenli bir sözcüktür. Osmanlı Devleti’nin kapitülâsyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı Lozan Barış Antlaşması’yla 1923 yılında kaldırıldı.
20 Nisan 1926 tarihinde de kabul edildi. Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girdi.
Bu yasaya göre; akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularında ve bunlar içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi.
Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi.
Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi….
Ancak bu gün geldiğimiz noktada, şehir hatları vapurlarından başka Türk bayrağı taşıyan ticari teknelerimiz oldukça azalmışken ve Türk Bayraklı gemilerde, yabancı gemi adamları çalışmaya başlamışken, Kabotaj bayramı olarak, neyi kutlayacağımızı soranlar da elbet olacaktır.
Diğer taraftan, ülkemizin çok kuvvetli bir donanması ve son yıllarda gittikçe büyüyen Amatör Denizciler Filosu bulunmaktadır.
Türkiye Denizciliğinin dahada gelişmesi dileğiyle kabotaj ve deniz bayramınızı kutlarız.
*
*** ve bir Ninenin Duası….           
Varlığına Birliğine Yücelerin En Yücesi Olduğuna İnandığımız;
Altımızda Yağız Yerin, Üstümüzde Yedi Göğün Sahibi Olduğuna İman Edip, Kandığımız ,Ol Deyince Olduran, Gönüllerimizi İman Nuru Türk’lük Şuuru ile Dolduran Ulular Ulusu Yücelerin En Yücesi  Ya Rahman, Ya Rahim, Ya Zel Celali Hazretleri….Ya Rabbil Alemin;
Sen Ülkemizi, Milletimizi, Devletimizi Her Türlü İç ve Dış Tehditlerden Muhafaza Eyle,
Sen Bölünmez Bütünlüğümüzü Bozmaya Çalışanları El-KAHHAR İsminle Kahret…
Birlik ve Beraberlik İçerisinde Yaşamı Bizlere Vasıl Eyle…
Yalnız ve Yalnız Sana Kulluk Eder Senden Yardım Dileriz Uluların En Ulusu Hz. Allah (c.c) Türk’lük  ve İslamın Bayraktarlığını Yapmış  10.000 Yıldır Diyardan Diyara Göç Etmiş , Şerefi, Bayrağı, Namusu için Can Vermiş Atalarımızdan, Dedelerimizden, Ninelerimizden Razı Ol Ya Rab’bim.
Ülkemizi Bölmeye Yönelik Her Türlü Terör Belasından, Anarşist, Kominist, Emperyalist Güçlere Karşı Sen Türk Milletini Koru …
Şuan Mavi Vatanda , Dağda, Sınırda, Ovada, Çamurda, Karda, Kışda, Zemheride, Ayazda Bu Vatan İçin Nöbet Bekleyen Askerlerimize, Polisimize ve Bütün Güvenlik Güçlerimize Yardım Et Türk’ü Türk’lüğü koru Allah’ım.
Şehitlerimizden ve Geride Kalan Gazilerimizden Razı Ol Allah’ım…
Gözü Yaşlı, Başı Dik, Onurlu Gururlu Şehit Annelerine Minnettarız Onların Evlatları Bu Vatan için Şehit Düştü Onların Gönüllerine Huzur Ver Ya Rabbim….
 Allah Türk Askerini Bütün Yaratıkların Şerrinden Korusun.
Tüm Şehitlerimizin Ruhu için EL-FATİHA

YORUM YAP