DOLAR 32,5341 % 0.03
EURO 35,0122 % 0.3
STERLIN 41,4472 % 0.2
FRANG 36,7950 % 0
ALTIN 2.434,27 % -0,04
BITCOIN 64.882,02 0.589

KKTC CUMHURBAŞKANI SAYIN ERSİN TATAR: “SİZ YÖRÜK BİZ YÖRÜK”

Yayınlanma Tarihi : Google News
KKTC CUMHURBAŞKANI SAYIN ERSİN TATAR:  “SİZ YÖRÜK BİZ YÖRÜK”
0

Antalya Yörük Sanayici ve İş insanları Derneği’nin (Yörsiad) daveti üzerine Su Hotel’de gerçekleşen programda “SİZ YÖRÜK BİZ YÖRÜK” diye söze başlayan sayın Cumhurbaşkanı, ayrıca Akdeniz Üniversitesi’nin davet etmesi halinde tekrar Antalya’ya seve seve geleceğini ifade etmiştir.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen programda sayın Cumhurbaşkanın yanısıra KKTC Başbakanı Sayın Faiz SUCUOĞLU ve çok sayıda önemli protokol yer aldı. Bugün başlayacak ve Pazar gününe kadar sürecek  Toplantıya, KKTC Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Okan Donangil, KKTC Antalya Başkonsolosu Cem Topçu ve Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip de katıldılar.

Tatar, YÖRSİAD’ın toplantısına katılıp istişarelerde bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi ve KKTC ile Antalya’nın her zaman özel ilişkileri olduğunu, özellikle turizm alanında çeşitli iş birlikleri bulunduğunu anlattı.

Kıbrıs için en önemli tarihlerden birinin Osmanlı’nın yönetimine girdiği 1571 tarihi olduğununu “Kıbrıs’ta hep vardık ve varlığımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Ama biz Kıbrıslılar her zaman Anadolu’ya baktık. Toroslar’a baktık. Hep hayalimizde ‘Türkiye’miz Kıbrıs’a ne zaman gelecek’ diye mücadeleyi sürdürdük. ” dedi.

Kıbrıs’ta Türklerin katliamlar yaşadığından ancak direnmeye devam ettiğinden bahsetti ve 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs’ta yeni bir dönem başladığını belirtti…Tatar, Kıbrıs meselesini meşru garantör olan Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yürüttüklerini ve Türkiye’nin varlığı ile garantörlüğünün “kırmızı çizgi” olduğunu vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin çeşitli sivil toplum örgütleri ile temasların sürdürülmesinin önemine dile getiren, Cumhurbaşkanı Tatar, bu örgütlerin tecrübeleri, birikimleri ve başarılarının paylaşımının ekonomiye yansıyacağına inanç belirtti…

YORUM YAP