DOLAR 32,2736 % 0.14
EURO 34,9299 % -0.27
STERLIN 41,0680 % -0.19
FRANG 35,3258 % -0.01
ALTIN 2.426,36 % -0,84
BITCOIN 67.504,88 -0.435

VALİ YAZICI AVOKADO ÇALIŞTAYI’NA KATILDI

Yayınlanma Tarihi : Google News
VALİ YAZICI AVOKADO ÇALIŞTAYI’NA KATILDI
0

VALİ YAZICI AVOKADO ÇALIŞTAYI’NA KATILDI

Vali Ersin Yazıcı Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde (BATEM) düzenlenen Avokado Çalıştayı’na katıldı. Vali Yazıcı, Antalya’nın tarımsal başarısının yapılan çalışmalarla daha da yukarı taşınacağını vurguladı.

BATEM’de düzenlenen çalıştaya Vali Ersin Yazıcı, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof Dr. Mustafa Erkan, TAGEM Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Gökhan Kızılcı, Antalya İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Gökhan Karaca, BATEM Müdürü Dr. Abdullah Ünlü, İl Tarım Orman Müdürlüğü personeli, STK temsilcileri, avokado yetiştiricilerine alanında uzman mühendis ve akademisyenler katıldı.

Antalya’nın güzide bir tarım şehri olduğunu belirten Vali Ersin Yazıcı; “Antalya tüm Türkiye’de tarım şehri olarak bilinir ama aslında bir örtü altı üretim merkezidir. Tarımda birçok alanda önder ve lider olduğu sadece üretimde değil üretim çeşitliliği ve miktarı konusunda lider durumdadır.” dedi.

Antalyalı Çiftçiler İşini Layıkıyla Yapıyor

Antalya’da tarımın profesyonelce yapıldığını vurgulayan Vali Yazıcı; “Tarım İl Müdürümüzle birçok tarım tesisine gittim. Mantar üreticisinden, seralara,avokado bahçelerinde buna şahit oldum.Ayrıca Türk tarımını zirveye çıkartan Türk haklının onur ve gurur duyacağı tohum firmalarının, fide firmalarının bu şehirde olduğunu görmek beni çok mutlu etti. Bir köylü çocuğu olarak uzun yıllardır ürettiğimiz ürünlerin tohumlarının ya da fidelerinin yurt dışından getirildiğini bu ülkede üretilemediği noktasında haberler alıyorduk. Son 15-20 yılda yapılan atakla özellikle de Antalya’da yapılan atakla şu anda birçok tohum firması Antalya’ya ihracat yapıyor. Kesinlikle gurur verici. Size olan güvenimin inancımın altını çizmek istiyorum bu şehir bu şehirde ki çiftçilerimiz 1 buçuk yıllık tecrübemle Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar hemen hemen bütün ilçelerinde küçük ya da büyük tarım tesisleriniz ziyaret etmiş birisi olarak söylüyorum. Bu şehrin çiftçisi bu işi layıkıyla yapıyor. Buradaki hocalarıma üreticilere diğer arkadaşlara siz yeter ki buradan şehrimiz adına çiftçimiz adına güzel sonuçlar çıkartın, Antalyalı çiftçimiz kesinlikle uygular.” ifadelerini kullandı.

Yaşamak İçin Sağlıklı Gıdaya İhtiyacımız Var

Avokadonun A, C ve E vitaminlerince, potasyum, kalsiyum ve magnezyum açısından oldukça zengin bir meyve olduğunu sözlerine ekleyen Vali Yazıcı; “Antalya, ülkemiz avokado üretim alanının %68’ini, üretim miktarının %83’ünü karşılamaktadır. Antalya’da 2004 yılında 590 dekar alanda 252 ton üretim yapılırken, 2020 yılı TÜİK rakamlarına göre üretim alanı 13 kat artarak 8.572 dekara, üretim miktarı da 18 kat artarak 4.930 tona ulaşmıştır. Yapacağımız çalıştay ile de bu durumun daha ileri taşımalıyız. Yaklaşık 2 yıldır yaşadığımız pandeminin bize şu gerçeği bir kez daha öğrettiğini hemen biliyoruz yaşamak için gıdaya ihtiyacımız var.Önce sağlık sağlık içinde sağlıklı gıdalar. Tarım asla vazgeçemeyeceğimiz bir alandır. Ben BATEM’eTAGEM’e ve özel firmalarımızada güveniyorum. Yapacağımız çalışmalarla Türk tarımını yukarıya taşıyacağız.” dedi.

YORUM YAP