DOLAR 32,8142 % -0.01
EURO 35,0910 % -0.14
STERLIN 41,6063 % -0.22
FRANG 36,8473 % -0.06
ALTIN 2.441,80 % -0,66
BITCOIN 66.210,39 -0.045

ARA DEĞİL ANA ELEMAN YETİŞTİRİYORUZ

Yayınlanma Tarihi : Google News
ARA DEĞİL ANA ELEMAN YETİŞTİRİYORUZ
0

ARA DEĞİL ANA ELEMAN YETİŞTİRİYORUZ

Vali Ersin Yazıcı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve 75 otel işletmecisi arasında imzalanan, Mesleki Eğitim Merkezi Ustalık Telafi Programı İş Birliği Protokolü İmza Töreni’ne katıldı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda imzalanan protokole; Vali Ersin Yazıcı, Konyaaltı Kaymakamı Kamil Köten, Muratpaşa Kaymakamı Dr. Orhan Burhan, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çalışkan, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin katıldı.

Yaşamın merkezinde her zaman beşerin olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı; “Her şey insanlar için yapılıyor. İyi ya da kötü bütün işler. Yaşamın merkezinde beşer var, her şey onun için dönüyor. Bu yüzden bize de işimizi yaparken insanları memnun ve mutlu etme zorunluluğu doğuyor. Özellikle de hizmet sektöründe bu durum daha da öne çıkıyor. Milli Eğitim Bakanlığımız ve otel işletmecilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Güzel bir iş çıkarttık ve eminim ki bu iş büyüyecek.” dedi.

Çırak Yetişmiyor

Meslek Liseleri’ne giden çocukların büyük bir isteksizlik yaşadıklarını ve bunun da sektöre yansıdığını belirten Vali Yazıcı; “Ben ara eleman ifadesini sevmiyorum. Bana göre ana eleman. Bir süre önce Akdeniz Sanayi Sitesi’ne gittim. En az 50-60 esnaf ‘Benden sonra bu işe devam edecek çırak yok dükkanım kapanacak’ diyor. Bu sayıları asla abartmıyorum. Geldiğimiz durum bu ama buradan çıkacağız. Milli Eğitim Bakanımız, Mesleki Eğitim noktasında çok hassas. İnşallah biz, Bakanlığımızın projesiyle bu duruma son vereceğiz. Ayrıca ilimizde uygulamaya başladığımız AHENK Projesi’yle eğitime dokunarak, tüm Mülki İdari Amirleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve tüm okullar olarak eğitimde olumlu bir sinerji yaratmaya çalışıyoruz. Özellikle geride kaldığını düşündüğümüz Meslek Liseleri’nde bunu yapıyoruz. Biz AHENK Projemizle iyi ve güvenilir insan yetiştirmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Önce İyi İnsan Sonra İşini İyi Yapan İnsan Yetiştireceğiz

Öğretmenlere sonuna kadar güvendiğini vurgulayan Vali Yazıcı; “Anadolu’da yüzlerce hikâye vardır hatta çoğu da filmlere konu olmuştur. Bir öğretmenin bir köyü hatta bazen küçük bir ilçeyi değiştirdiği olmuştur. Bu yüzden önce iyi insanlar sonra da işini iyi yapan insanlar yetiştireceğiz. Eğitime herkesin mercek tutmasını sağlamaya

çalışıyoruz. AHENK Projemiz başladığından beri 35 okulda gittim. Bu 35 okulun, 30 tanesi meslek lisesiydi. İlk önce orayı düzeltmek istedim. Öğretmenlerimin moral ve motivasyonunu arttırmak için öğretmenler odasında onlarla sohbet ediyorum ve sorunlarını dinliyorum. Çünkü öğretmenlerimizin buna ihtiyacı var. Ustalık Telafi Programı İş Birliği Protokolü ile güzel işler çıkartacağız. Siz bu proje ile Meslek Liseleri ve MESEM’de ki diğer gençlerimizle de yol alacaksınız.” şeklinde konuştu.

Mesleki eğitimin olmazsa olmaz olduğunu ve bunu tüm vatandaşlara anlatılması gerektiğini ifade eden Vali Yazıcı; “Şehrimizde eğitim bilincini oluşturmak için ısrarla ve inatla her ortamda eğitimden bahsedeceğiz. Başta Ticaret ve Sanayi Odamız olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarımız ile herkesin dikkatini bir parçada olsa eğitime çekeceğiz. İnşallah projemiz gelişerek, büyüyerek devam edecek insan kaynağımız bollaşacak. İyi insanlar yetiştirerek, kaliteli işler çıkartacağız.” dedi.

YORUM YAP