DOLAR 32,7481 % -0.07
EURO 35,0671 % -0.08
STERLIN 41,5159 % -0.2
FRANG 36,7466 % -0.23
ALTIN 2.442,45 % -0,63
BITCOIN 66.285,68 0.003

KAŞ AKLARDA ORMANLIK ALANLARI RANTA KURBAN ETMEYİN, KAÇAK YAPILAŞMAYA GEÇİT VERMEYİN”

Yayınlanma Tarihi : Google News
KAŞ AKLARDA ORMANLIK ALANLARI RANTA KURBAN ETMEYİN, KAÇAK YAPILAŞMAYA GEÇİT VERMEYİN”
0

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri devam eden torba kanun teklifindeki; “Orman alanı” dışına çıkarılarak hazine adına tescil edilen 2/b arazilerinin hak sahiplerine doğrudan satışını düzenleyen kanun teklifi maddesi ile ilgili olarak yaptığı konuşmada, “Bu madde kapsamında sadece orman köylümüzün atadan kalma elli, altmış yılını geçirmiş, bir ömür geçirmiş yerlerin bir şekilde hazine adına çıkarılıp da satışının yapılması desteklediğimiz bir düzenlemedir. Yoksa daha yakın el konulmuş, zilyet edilmiş, kesilmiş, biçilmiş, yok edilmiş orman alanlarının üzerine kaçak yapı yapıldı diye bu yerlerin satılması demek gerçekten çok büyük yazıktır ve ayıptır. Örneğin Antalya’mızın Kaş Aklar mahallesinde son dönemde orman alanları kesilerek gerçekleştirilen kaçak yapılaşmaya göz yumulduğu iddiaları var, buradan tüm yetkili herkesi buradan ihbar ediyorum, hepsi suç işliyor, onları buradan ihbar ediyorum ve bir an evvel bu suçu işlemeyi durdurmalarını talep ediyorum.” dedi.

Bu madde sanki böyle ilk okunduğunda çok iyi niyetli bir şekilde mağduriyetler var da o mağduriyetler giderilecekmiş gibi bir izlenimle değerlendirilebilir diyen CHP Antalya Milletvekili Av.Cavit Arı, “Ancak bakın, ülkemizin gerçekleri var. Ülkemiz gerçekleri içerisinde orman alanlarının hızlı bir şekilde daraltıldığı, özellikle de son dönemde -bakın, bunu açıkça söylüyorum- orman alanlarının talan edildiği bir süreci yaşıyoruz. Örneğin, Kaş ilçemiz, Antalya’mızın en gözde, belki de dünyanın en güzel yerlerinden birisi. Burada “Aklar” diye bir bölge var, bir köy var, mahalle oldu şimdi. Daha geçtiğimiz hafta orman alanları iktidardan destek alan, güç alan, cesaret alan kişilerce kesildi ve burası yapılaşmaya açılmaya çalışılmakta. Kaş ilçesinde önceki Belediye Başkanı AK PARTİ’li, mevcut Belediye Başkanı da AK PARTİ’li, iktidar da AK PARTİ. Mevcut Belediye Başkanının beyanıyla söylüyorum. “İş makinelerini engelleyemiyoruz.” demişti. Sağ olsun şimdiki Belediye Başkanı da engelleyemiyor ve sayısız kaçak yapı var; buradan size ihbar ediyorum. Sayısız kaçak yapı var. Şimdi, Aklar köylüleri geçen hafta burada mecliste basın açıklaması yaptılar, Orman Genel Müdürlüğüne dilekçe verdiler, “Burada bir kıyım yapılıyor, iktidarın temsilcisi olan, yönetici olan kişiler buraya bu alanı açıyorlar ve bina yapacaklar.” diye Orman Genel Müdürlüğüne şikâyette bulundular. Şimdi soruyorum: O belediye başkanları kaçak yapıyı engelleyemezken, o Orman Bölge Müdürlüğü temsilcileri oradaki orman kesimini engelleyemezken buraya bina yapıldı diye bu tapuyu bunlara mı vereceksiniz? Ülkemizde, Antalya’da bunlardan birisi, orman köylülerimiz vardır. Orada dedesi doğmuştur, o araziyi kullanmıştır. Oğlu yaşamış, o araziyi kullanmıştır, şimdi torunu kullanıyor. Antalya’da da var böyle çok sayıda yerler. Yıllardır kadim bir şekilde kullanılan yerler var. Anadolu’muzda benzeri şekilde uzun yıllara dayalı fiilî zilyetlikler vardır. Ancak fiilî zilyetlikler orman alanı olduğu için zilyetlik işlemez ve zilyetlikle mülkiyet kazanılmaz.

Şimdi, bu tip yerlerde çözüme dönük eğer bir işlem yapılıyor olsa vicdanen, belki denebilir ki: Yani, işte, atadan kalma, burada elli, altmış yılını geçirmiş, bir ömür geçirmişler, bu yerlerin bir şekilde hazine adına çıkarılıp da satışının yapılması belki birazcık daha uygun olabilir. Yoksa daha yakın el konulmuş, zilyet edilmiş, kesilmiş, biçilmiş, yok edilmiş orman alanlarının üzerine kaçak yapı yapıldı diye bu yerlerin satılması demek gerçekten çok büyük yazıktır ve ayıptır. Dolayısıyla burada doğru bir ayrım yapılmasında fayda var. Yani bu yerlerin hazine adına çıkarılıp da aynı 2/B gibi değerlendirilmeye çalışılması genel Orman Kanunu hükümlerine ve Anayasa’nın ormanların korunmasıyla ilgili temel kurallarına kesinlikle ve kesinlikle aykırı olacaktır. Ben burada Orman Bölge Müdürlüğü yetkileri varsa sizin nezdinizde o Kaş’ın Aklar Mahallesi’nde yaşanan konuyu buradan ihbar ediyorum, o işlemi yapan kişileri ihbar ediyorum. Siyasi kimliklerini ve kim olduklarını buradan açıklamak durumunda kalmayalım, siyasallaştırmayalım. Genel müdürlük yetkililerini göreve davet ediyorum.” dedi.

Antalya Milletvekili Arı konuşmasını “Kaş’ta bu kıyıma göz yuman Kaş’taki Orman Bölge Muhafaza Müdürünü, yetkilisini, Antalya’daki Orman Bölge Müdürlüğünü ve bu ihbar kendilerine yapıldığı hâlde, geçen hafta Orman Bölge Müdürlüğüne dilekçe verdiği hâlde bu köylülerimiz, burayla ilgili önleyici bir tedbir alıp, işlem yapıp buradaki el koymayı ve orman kıyımını engellemeyen Genel Müdürlük yetkililerini de herkesi buradan ihbar ediyorum. Hepsi suç işliyor, onları buradan ihbar ediyorum, bu suçu işlemeyi durdurmalarını talep ediyorum.” diyerek tamamladı

YORUM YAP