DOLAR 32,2704 % 0.13
EURO 34,9278 % -0.29
STERLIN 41,0594 % -0.22
FRANG 35,3301 % 0.02
ALTIN 2.429,13 % -0,73
BITCOIN 67.623,58 -0.425

TİNGADER İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI ÇANAKKALE’DE…’BİR YANIMIZ HEP ÇANAKKALE…’

Yayınlanma Tarihi : Google News
TİNGADER İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI ÇANAKKALE’DE…’BİR YANIMIZ HEP ÇANAKKALE…’
0

Başarılı çalışmalarıyla adından söz ettiren TİNGADER İstanbul İl Başkanı Nihan Özdemir, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen ‘Bir Yanımız Hep Çanakkale’ programına davetli olarak 15 Temmuz Federasyonu’nu ve TİNGADER İstanbul İl Başkanlığı’nı temsilen katılım sağladı.

18 Mart Şehitlerimizi Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferimizin 107. sene-i devriyesinde 1915 Çanakkale Köprüsünün açılışı münasebetiyle düzenlenen programa her sene olduğu gibi bu sene de büyük bir katılım gerçekleşti.

TİNGADER İstanbul İl Başkanı Nihan Özdemir, İl Sekreteri Yasemin Kurt ile birlikte program kapsamında Gelibolu Tarihi Yarımadası alanını kılavuz eşliğinde ziyaret etti.

Ziyaretin ilk durağı, Ağadere’de bulunan Hilal-i Ahmer (Kızılay) Müzesi, Rumeli Mecidiye Tabyası ve Şehitliği ile Namazgâh Tabyaları oldu. Ziyaret esnasında Çanakkale Savaşı sırasında kaybettikleri yaklaşık 1000 kişilik atalarını ziyarete gelen Bosna Hersekli bir gezi grubu Dışişleri Bakanlığı’nın himayesi altında etkinliğe katıldı. Diplomatik belge ile Şehitler Abidesi’ne gelen Bosnalıların hep birlikte yakalarında taşıdıkları ay-yıldız bayraklı atkıları dikkat çekti. Başkan Özdemir, Bosnalı ekip lideri İbro Aronovic’e ay-yıldızlı rozet taktı.

Program kapsamında etkinliklerin devamında Şehitliklerimiz ziyaret edildi.

Gezinin devamında Soğandere Şehitliği ve Sahra Hastanesi, 18 Mart Çanakkale Şehitleri Abidesi ile Alçıtepe Hilal-i Ahmer Sağlık Müzesi ziyaret edildi.

Nusret Mayın Gemisi’ni de ziyaret eden Başkan Özdemir, müzede oldukça duygusal anlar yaşadı.

‘Dünyanın en ünlü mayın gemisi’ ünvanına sahip Nusret Mayın Gemisi’nin döşediği mayınlar 18 Mart 1915’te Çanakkale harekâtının kaderini değiştirmiş; 639 kişilik mürettebatıyla Bouvet, onun ardından HMS Irresistible ve HMS Ocean zırhlılarını sulara gömmüştü.

Başkan Özdemir: “Çanakkale’nin zaferinin en önemli adımında rolü olan Nusret, 18 mayın döşeyerek bütün düşman gemilerinin boğazdan geçişini engellemiş. Geminin içinde oyunun tarihi anlatan slaytı izleyince inanın gözlerim doldu. Ne kadar asil bir millet olduğumuzun nişanesi olan ‘Kale-i Sultaniye’, yani Çanakkale’yi özellikle tüm gençlerimizin gezip görmesini temenni ediyorum. Tüm şehitlerimize ve gazilerimize minnettarız.” şeklinde konuştu.

YORUM YAP