DOLAR 32,6011 % 0.3
EURO 35,0456 % 0.17
STERLIN 41,5515 % 0.36
FRANG 36,6050 % -0.46
ALTIN 2.446,55 % 0,57
BITCOIN 65.798,73 0.918

ÜNLÜ RESSAM TURHAN EKİCİ’NİN ANİ ÖLÜMÜ SANAT CAMİASINI YASA BOĞDU

Yayınlanma Tarihi : Google News
ÜNLÜ RESSAM TURHAN EKİCİ’NİN ANİ ÖLÜMÜ SANAT CAMİASINI YASA BOĞDU
0
Ünlü ressam Turhan Ekicinin ani ölümü sanat camiasını yasa boğdu:
Türkiye’nin tanınmış ressamlarından Turhan Ekici kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.
69 yaşındaki ressamın ani ölümü Antalya’da ve tüm Türkiye’de sanat camiasına büyük üzüntü yarattı. Emekli resim öğretmeni özel atölyesinde çalışmalarına devam ediyordu. GÜSAD Yönetim Kurulu ve GESAM üyesi, aynı zamanda Antalya Güzel Sanatlar Galerisi Seçici Kurul üyesi  olan Ünlü ressam;  Turhan Ekici 1953 yılında Tunceli ilinin Çemişgezek ilçesinde doğdu. Orta öğrenimini İstanbul Ortaköy Öğretmen Okulu Resim Semineri ve Çapa Öğretmen Okulu Resim seminerinde tamamladı. 1974 yılında girdiği İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim bölümünü 1979 yılında tamamladı.
Resim öğretmeni olarak göreve başlayan Turhan Ekici, emeklilik sonrası çok sevdiği Antalya’ya yerleşmiş, atölyesinde sayısız ressam yetiştirmiş, ulusal ve uluslararası sergilere katılmıştı.
Ressam Turhan Ekici, evinde sabaha karşı aniden rahatsızlandı, yakınları tarafından hastaneye kaldırılan ekiciye Doktorlar kalp krizi teşhisi koydu, anjiyo için başka bir hastaneye nakledildi. Kriz sırasında kalbi hasar gören Turhan Ekici, by-pass için acilen ameliyata alındı. Beş saat süren operasyon sonrası yoğun bakım ünitesine alınan Ekici’nin yorgun kalbi daha fazla dayanamadı, tüm çabalara rağmen yaşamını yitirdi. Eserleri halen ünlü galeride sergilenen ekici sadece Türkiye de değil, tüm dünyada resimleriyle ün salmıştı.
Ekici aramızdan ayrılmış olsa da, bıraktığı eserler sanat dünyasına hep ışık olacak.

YORUM YAP