DOLAR 32,6245 % 0.36
EURO 35,0482 % 0.19
STERLIN 41,5759 % 0.41
FRANG 36,6526 % -0.34
ALTIN 2.447,61 % 0,62
BITCOIN 65.637,56 0.677

VALİ YAZICI  VE BAKAN ÖZER 20’NCİ GELENEKSEL EĞİTİM SEMPOZYUMU’NA KATILDI

Yayınlanma Tarihi : Google News
VALİ YAZICI  VE BAKAN ÖZER 20’NCİ GELENEKSEL EĞİTİM SEMPOZYUMU’NA KATILDI
0

VALİ YAZICI  VE BAKAN ÖZER 20’NCİ GELENEKSEL EĞİTİM SEMPOZYUMU’NA KATILDI

Vali Ersin Yazıcı ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından düzenlenen 20’nci Geleneksel Eğitim Sempozyumu’na katıldı.

Türkiye Özel Okullar Derneğince “Eğitimin Dönüşümü” temasıyla bu yıl 20’ncisi düzenlenen sempozyuma Vali Ersin Yazıcı, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Zafer Öztürk, Prof. Dr. İlber Ortaylı ve 1350’ye yakın eğitimci katıldı.

Yüz Yüze Eğitime Devam Edeceğiz

Antalya’nın Serik ilçesinde gerçekleştirilen sempozyumda konuşan Bakan Özer; “Covid-19 sürecinin kahramanları öğretmenlerimizdir. Öğretmenlerimiz yaklaşık 5 ay boyunca maske ile ders anlattılar. Aşılama oranlarında sadece Türkiye ortalamasının üzerinde değil kıta Avrupası’nda, Amerika’da gelişmiş ülkelerde yani yüz yüze eğitime kararlı bir şekilde devam eden tüm ülkelerdeki öğretmenlerin aşılama oranlarının üzerinde aşılama yakaladık. Öğretmenlerimizi bu süreçte gösterdikleri çabadan ötürü kutluyorum. Bu 2 haftalık yarıyıl tatilinden sonra da aynı kararlılık ile yüz yüze eğitime devam edeceğiz. En sık sorulan sorular; acaba tatil uzayacak mı? Ben de bu soruyu soranlara şöyle cevap vermek istiyorum. Neden herhangi bir kapanma olacağı zaman ilk başlanacak yerler okullardır? Neden kafeler değil de okullar? Biz eğer 21. yüzyılda iddialı bir ülke olmak istiyorsak beşeri sermayemize sürekli yatırım yapmak zorundayız.” dedi.

 

Her İşin Merkezinde İnsan Var

Konuşmasına Antalya’da bulunan eğitim kurumları hakkında bilgi vererek başlayan Vali Ersin Yazıcı; “1700 okulumuz, 35 bine yakın öğretmenimiz ve yaklaşık 475 bin öğrencimiz ile Türkiye’nin gözdesi, Antalya’mızda eğitim öğretim faaliyetlerini yürütme gayreti içerisindeyiz. 1700 okulumuz içerisinde, 428 adet özel okulumuz bulunmaktadır. Yapılan her şeyin merkezinde insanın olduğunu, her şeyin insanlar için yapıldığı bilincini oluşturmak içinde ilimizde AHENK isminde bir proje oluşturduk. Yaptığımız çalıştay sonucunda Antalya’da Hedeflenen Eğitime Nitelik Kazandırma şeklinde isimlendirdiğimiz bu projeyi 2 buçuk ay önce başlattık. AHENK Projesi ile şehirde bir ahenk yakalayalım istedik.

Meslek lisesi memleket meselesi bilinciyle öncelikle meslek liselerimizde, ardından biraz geri kaldığı değerlendirilen ilk ve ortaokullarımızda bir farkındalık yaratarak bu okullarımızı harekete geçirme gayreti içerisindeyiz. Tüm ilçelerimizde, Kaymakamlarımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz her hafta en az iki okulda program yapıyor. Ben ilin valisi olarak 24 okulda program yaptım. Bu 24 okulun, 22 tanesi meslek lisesiydi. Bir okul programım 2 saatten fazla sürüyor. Oradaki gençlerimizin bu ülkenin geleceğinde ne kadar önemli olduğunu ve değerli olduklarını öğretmen arkadaşlarıma ve oradaki öğrencilerime hatırlattım.” şeklinde konuştu.

 

Farkındalık Oluşturmaya Çalışıyoruz

Meslek Liselerinde okuyan çocukların Türkiye’nin göz bebeği olması gerektiğini ifade eden Vali Ersin Yazıcı; “Gittiğim her okulda öğretmenlerimize soruyorum. Hizmet aldığınız kişilerin nasıl olmasını istersiniz diye. Herkes güvenilir, işini iyi yapan ve dürüst birisi olsun istiyor. Bizim AHENK Projesi’nde öne çıkartmaya çalıştığımız şeylerden biri de bu, Değerler Eğitimi’dir. Biz çocuklarımızın kalbine insan sevgisini ve insana saygıdan başlayan birtakım değerleri yerleştiremezsek ne yazık ki iyi otobüs şoförümüz de güvenilir sıhhi tesisatçımız da polisimiz de olmaz. Dolayısıyla bu ana değerlerden başlayarak milletimize ait birçok değerin öğretilmesi ve bunu her derste yapılması noktasında bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Proje kapsamında okullarımıza sürekli misafir kabul ediyoruz. Akseki’den Kaş’a kadar bütün okullarımızda doktor, ziraat mühendisi, Emniyet Müdürü, Jandarma Başçavuşu, Banka Müdürleri gibi kişiler okullarımıza giderek, okuma saatine katılıp, orada çocuklarımızla sohbet ediyor. Okullarımızın her hafta en az bir konuğu oluyor. Özellikle geri kaldığı tabir edilen okullarımızda bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Şehrin kamu kurumlarının, sivil toplum örgütlerinin ve özel şahısların merceklerini o okullarımıza tutmasını, moral ve motivasyonlarını arttırmaları için gayret içerisindeyiz. Belli bir oranda farkındalık oluşturduk. İnşallah iyi sonuçları alamaya devam edeceğiz.” dedi.

Sempozyumda Prof. Dr. İlber Ortaylı ‘Osmanlıdan Türkiye Cumhuriyeti’ne Eğitimde Modernleşme’ konulu bir konferans verdi. 20’nci Geleneksel Eğitim Sempozyumu 29 Ocak tarihine kadar devam edecek.

YORUM YAP