DOLAR 32,2511 % 0.14
EURO 35,0023 % 0.27
STERLIN 41,0886 % 0.43
FRANG 35,2346 % 0.08
ALTIN 2.418,47 % 0,36
BITCOIN 68.785,85 1.883

Ziraat Fakültesi Aksu Çiftliği’nde drone ile herbisit (Yabancı ot ilacı) uygulaması gerçekleştirildi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ziraat Fakültesi Aksu Çiftliği’nde drone ile herbisit (Yabancı ot ilacı) uygulaması gerçekleştirildi
0

Ziraat Fakültesi Aksu Çiftliği’nde drone ile herbisit (Yabancı ot ilacı) uygulaması gerçekleştirildi

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Aksu Çiftliği’nde ilk olarak drone ile herbisit (Yabancı ot ilacı) uygulaması gerçekleştirildi.

MCEM Bilişim ve Nanoteknolojileri firmasının katkıları ile gerçekleştirilen etkinliğe Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, Antalya Muratpaşa Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Etkinlikte konuşan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, “1084 dekar alana yayılan Aksu çiftliğimizin tamamında bu yıl ana ürün olarak buğday ekimi yapıldı. Buğday üretiminde verimi en olumsuz etkileyen faktörlerden birisi de yabancı otlardır. Tarlanın öz evlatları olarak nitelendirdiğimiz bu yabancı otlar, kültür bitkisi ile rekabete girerek ana ürün olan buğdayın kullanacağı besin maddelerine, suya ve ışığa ortak olmaktadır. Tarlanın öz evladı olduğu için de bu besin unsurlarını daha iyi değerlendirip kültür bitkisi olarak yetiştirdiğimiz buğdayın gelişimini baskılamaktadır. Bu nedenle, her yıl şubat ayı içerisinde herbisit (yabancı ot ilacı) kullanılarak yabancı otlar ile mücadele edilmektedir.” diye konuştu.

 

DRONE İLE İLAÇLAMA VE TRAKTÖRE İLE İLAÇLAMA ARASINDAKİ VERİM FARKI ÖLÇÜLECEK

Dekan Prof. Dr. Mustafa Erkan, “Geleneksel olarak traktöre bağlı bir pülverizatör yardımıyla yapılan bu ilaçlama, fakültemizde bu yıl ilk kez drone kullanılarak yapıldı. Bu amaçla hem öğrenci ve akademisyenlerimize hem de Aksu çiftçisine, teknolojik olarak bu yeniliğin gösterilmesi ve avantajları anlatıldı. Drone ile ilaçlamanın en önemli avantajlarından birisi tarla şartlarından bağımsız olarak havadan ilaçlamanın yapılabilmesidir. Zaman zaman yoğun yağışlar nedeniyle tarlaya traktör ile girilememekte, optimum ilaçlama zamanı kaçabilmektedir. Diğer taraftan, tarlaya traktör ile girilmediği için ürünün ezilerek zarar görmesinin de önüne geçilmektedir. Drone kullanımının bir diğer avantajı ise ot yoğunluğu olan bölgelerin haritalama ile tespit edilebilmesi ve gerçek ihtiyaç kadar herbisit kullanılmasını sağlamasıdır. Bu şekilde girdileri de azaltma potansiyeli bulunmaktadır.” ifadelerini kullandı.

 

Dekan Prof. Dr. Mustafa Erkan, ekili alanların tamamının drone ile ilaçlanmadığını, alanın bir bölümünün traktöre bağlı bir pülverizatör yardımıyla ilaçlandığını belirterek, “Böylece bu etkinliği aynı zamanda bilimsel bir çalışma ve araştırmaya da dönüştürmüş olduk. Hasat dönemine kadar ekili alanları gözlemleyerek drone ile ilaçlama ve traktöre bağlı bir pülverizatör yardımıyla ilaçlama arasındaki verim farkının ve avantajlarının çıktılarına ulaşma şansı da elde edeceğiz.” diye konuştu.

YORUM YAP