DOLAR 32,5352 % 0.03
EURO 35,0169 % 0.3
STERLIN 41,4504 % 0.19
FRANG 36,7992 % 0.01
ALTIN 2.434,51 % -0,03
BITCOIN 64.798,02 0.428

UKRAYNA – TÜRKİYE – AZERBAYCAN İLİŞKİLERİNE KÖPRÜ KURAN MAREŞAL

Yayınlanma Tarihi : Google News
UKRAYNA – TÜRKİYE – AZERBAYCAN İLİŞKİLERİNE KÖPRÜ KURAN MAREŞAL
0

Üzeyir Vahabov: “Bir Ukrayna vatandaşı olarak Türkiye ile Azerbaycan ve Ukrayna arasındaki tarihi dostluk ilişkilerini geliştirmek için elimden geleni yapıyorum…”

 

…Azerbaycan dışında, Azerbaycan’ımızın adını kalbinin hâkimiyeti, gönül sevgisi ve milli değerlere saygı ile yücelten çok sayıda hemşehrimiz var. Bazen izleri ve faaliyetleri görünür, ancak kendileri görünmezler. Tevazu bizim kanımızda var dedi.

… Kazakların uluslararası bir kamu kuruluşu olan ‘Zaporozhye Kazakları’nın Fahri Mareşali Uzeyir Vahabov, Ukrayna vatandaşıdır. Ama kalbi ve ruhuyla Azerbaycan ve Türkiye’nin yanındadır. Bu sebepsiz değil. Kamu Kontrol Teşkilatı Başkanı Üzeyir Vahabov, DAMM Birinci Başkan Yardımcısı Rasim Mammadov ve konuğumuzun Azerbaycan yetkili temsilcisi Ukrayna Kazakları Onursal Tümgenerali Mubariz Süleymanlı ve INT yetkilisi Azer Hacıbeyli ile görüştük.

Azerbaycan’ın yüreğine ve sevgisine sahip olan Üzeyir Vahabov, Ukrayna’da Türk-Ukrayna-Azerbaycan dostluğunu daha da güçlendirmek için elinden geleni yaptığını memnuniyetle anlatıyor:

– 2020’de Ukrayna, Türkiye, Pakistan ve İsrail, 30 yıldır Azerbaycan topraklarını işgal eden Ermenistan’a hak ettiği dersi vererek Azerbaycan’ın haklı davasını destekledi. Savaştan önce, Cumhurbaşkanımız Başkomutan İlham Aliyev’e bir çağrıda bulundum ve biz Ukrayna Kazaklarının, topraklarımızı işgalden kurtarmak için Ukrayna’dan 5.000 profesyonel Kazak subayının komutası altında olduğumuzu söyledim. Allah’a şükür, tarihi kardeşliğimiz, çok saygı duyulan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi, “tek millet-iki devlet” olarak Türkiye ve Azerbaycan’ın tarihi kardeşliği savaş alanında da kendini göstermiştir. Ukrayna’dan yapılan tüm askeri operasyonları gururla izledik. Kalbimiz Karabağ’da atıyordu… Türkiye bu tarihi zaferde siyasi desteğini esirgemedi. Sayın Erdoğan’ın Bakü’de Zafer Geçit Töreni’ni karşılaması, Şuşa’da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le birlikte bulunması, “Şuşa Deklarasyonu”nu imzalaması, Fuzuli Uluslararası Havalimanı’nın açılışına katılması…Hangisini anlatayım? Bu kardeşliği her zaman destekleyen Türkiye’yi, Azerbaycan’ı ve Ukrayna’yı Allah korusun!

… Seçkin konuğumuz ayrıca Ukrayna’daki halka açık faaliyetlerinden de bahsetti. Ukrayna’da yaşayan soydaşlarımzın her daim Azerbaycan ile birlikte atan kalp çarpıntılarını hassas duygularla ifade ederken O’nun kalbinin büyüklüğüne hayran kalmamak elde değildi. Hakikaten de her bir soydaşımıza örnek bir değer olan Üzeyir Vahabov, gençlerimize de örnektir.

***

Şunu da söylemeliyim ki. Fahri mareşalin yanı sıra, Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın genç bir teğmeni olan Timur Aleksandroviç Ovsiannikov da kendisine eşlik etmek üzere Azerbaycan’a geldi. Ayrıca Ukrayna ve Azerbaycan arasındaki dostluk ilişkilerinin yanı sıra bugün Azerbaycan’da kamu denetiminin oluşumu, artan sayıda kamuoyu gözlemcisi ve örgütün faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgi verdiler.  Kamu Kontrol Teşkilatı Başkanı R.Mammadov, onur konuğuna Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kamu denetimi konusundaki son konuşması hakkında bilgi verdi. Toplumumuzun bir parçası olan kamu denetiminin varlığının ve örgütlenmesinin tarihçesinden ve nedeninden, günümüz toplumlarındaki öneminden vs. bahsederek bu konular hakkında konuklara detaylı bilgi verdi.

 

Daha sonra basınımızın istisnai bir kamu denetimi biçimi olan “Tezadlar” Gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü ziyaret eden misafirler, gazetenin yazı işleri müdürü Asıf Merzili ile görüştü. INT Başkanı R.Mammadov ve A.Merzili, onur konuklarını medyanın bir kamu denetleyicisi olarak rolü hakkında özel örneklerle bilgilendirdi ve “Tezadlar” Gazetesi’nin uluslararası medya organları ve Türk medyasının tanınmış ismi Trtajans Medya Holding ile yaptığı işbirliği hakkında bilgi verdi.

Toplantıya Demokratik Toplumu ve Kadın Haklarının Korunması Kamu Birliği Başkanı Mehriban Abdullayeva da katıldı. U.Vahabov, M.Abdullayeva’nın daveti üzerine Bakü’de.

Son olarak da hatıra fotoğrafları çekildi.

***

Evet, Ukrayna-Azerbaycan-Türk dostluğunun tarihi büyük ve anlamlıdır… Ve bu dostluk arasında köprü kuran birçok vatansever hemşehrimiz var. Bunlardan biri, Ukrayna Uluslararası Kazaklar Birliği Onursal Mareşali hemşehrimiz Üzeyir Vahabov. O da bu dostluğu pekiştiren yazarlardan…

Sevinc Muradxanlı

INT Basın Hizmetleri Başkanı

YORUM YAP