DOLAR 32,8142 % -0.01
EURO 35,0910 % -0.14
STERLIN 41,6063 % -0.22
FRANG 36,8473 % -0.06
ALTIN 2.441,80 % -0,66
BITCOIN 66.210,39 -0.045

Vali Ersin Yazıcı, AHENK (Antalya’da Hedeflenen Eğitime Nitelik Kazandırma)

Yayınlanma Tarihi : Google News
Vali Ersin Yazıcı, AHENK (Antalya’da Hedeflenen Eğitime Nitelik Kazandırma)
0

MESLEK LİSELERİNİ MEMLEKET MESELESİ OLARAK GÖRÜYOR VE BU DOĞRULTUDA ÇALIŞIYORUZ.

Vali Ersin Yazıcı, AHENK (Antalya’da Hedeflenen Eğitime Nitelik Kazandırma) Projesi kapsamında 33’üncü ziyaretini Özel Yedisu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne gerçekleştirerek öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi. Ziyarette meslek liselerinin önemine değinen Vali Yazıcı; “Aydınlık bir gelecek ve güzel yarınlar için meslek liselerini memleket meselesi olarak görüyor ve bu doğrultuda çalışıyoruz.” dedi.

Antalya’da ilkokul, ortaokul ve liselerde yürütülecek eğitim öğretim faaliyetlerini planlamak ve bu kapsamda eğitimde nitelik ve kaliteyi arttırmak amacıyla başlatılan AHENK Projesi kapsamında 33’üncü ziyaretini Özel Yedisu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne gerçekleştiren Vali Ersin Yazıcı, öğretmen ve öğrencileriyle bir araya geldi. Ziyarette Vali Yazıcı’ya Aksu Kaymakamı Ahmet Hikmet Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çalışkan ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Hoplar eşlik etti.

Özel Yedisu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında öğrencilerle kitap okuyup merak ettikleri soruları cevaplayan Vali Yazıcı, öğrencilere kitap okumanın faydalarını ve kitap okuma alışkanlığının önemini anlattı. Öğrencilere yalan söylemek ve dostluk üzerine sohbet eden Vali Yazıcı, en iyi dostun kitap olduğunu vurguladı.

Gençlerimizi Eğitip Kalifiye Eleman Olarak Yetiştirmeyi Hedefliyoruz

Özel Yedisu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin meslek liseleri hakkında düşüncelerini sordukları soruya Vali Yazıcı; “Meslek liseleri hem ülkemiz hem de Antalya’mız için çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Bu yüzden güçlü mesleki eğitim güçlü Türkiye düsturuyla hareket edip çalışmalarımıza bu doğrultuda devam ediyoruz. Ülkeye kalifiye eleman yetiştiren bu okullara Türkiye’nin ihtiyacı var. Her zaman altını çizdiğim gibi eğitime yapılan yatırım, ülkeye yapılan en iyi yatırımdır.

Bu okullarımız, Türkiye’nin geleceğinde ve çalışma hayatının ihtiyaç duyduğu nitelikli ve donanımlı gençlerimizin yetiştirilmesinde çok önemli bir yere sahip. Bu yüzden meslek liseleri bizim için, ülkemiz için, geleceğimiz için olmazsa olmazımız. Son yıllarda meslek liselerimizin geldiği nokta çokta istediğimiz düzeyde değildi. Bunu düzeltmek ve liselerimizin üzerindeki ölü toprağı atarak bizim için çok değerli meslek liselerimizi tekrardan harekete geçirmek için elimizden geleni yapıyoruz.

Milli Eğitim Bakanımız da meslek liselerini memleket meselesi olarak görüyor. Bu doğrultuda bizim için vazgeçilmez olan bu eğitim yuvalarımızdan gençlerimizi iyi bir eğitimle donatarak kalifiye bir eleman olarak yetiştirmek için çok çalışıyoruz.” şeklinde cevap verdi.

Yaşamın Devamı İçin İhtiyaçları Karşılamak Zorundayız

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi hakkında öğrencilerle sohbet eden Vali Yazıcı; “Niye okuyoruz, niçin okuyoruz bunu hiç sorguladınız mı? Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi var.

Bunu bazılarınız duymuştur.

Bu hiyerarşiye göre insanların yeme, içme, barınma ve akabinde güvenlik gibi ihtiyaçları vardır. Yaşamımızı devam ettirebilmek için bu ihtiyaçları karşılamak zorundayız. Hepimiz yaşamımızı devam ettirmek için bir takım meslekleri seçiyoruz. Aslında bütün insanlar aynı amaç için yaşıyor. Hayatta kalabilmek için. Meslek seçimini de bu yüzden yapıyoruz.

Buradan mezun olduğunuzda bir mesleğiniz bir bildiğiniz iş olacak. Bu çok önemli. Bu sizler için çok büyük bir avantaj.” ifadelerini kullandı.

Bu Anketi 300’ün Üzerinde Okulda Gerçekleştirdim

Öğrencilerle karşılıklı soru-cevap şeklinde devam eden etkinlikte onları en çok neyin rahatsız ettiğini soran Vali Yazıcı; “Ben görev yaptığım her ilde okullara gidip bir anket yapıyorum. 300’den fazla okulda bu anketi yapmışımdır.

Ortaokul ve liselerde bu ankette genellikle ilk sırada en çok rahatsız olunan konu olarak yaklaşık %80 oranında yalan söylenmesi, dedikodu, iftira ve verilen sözün tutulmaması gibi konuları dile getiriyorlar. Gençler ve çocuklar bunlardan rahatsız oluyorlar. Şimdi şunu merak ediyor ve sizlerle tartışmak istiyorum. İnsanlar garip şekilde yalan söylüyor.

Herkes yalan söylüyor.

Hem yalan söylüyoruz hem de rahatsız oluyoruz. Burada bir çelişki var bunun izahı nedir. Sana yalan söylendiğinde neden rahatsız oluyorsun.

Kendimize yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkasını da yapmamalıyız diye düşünüyorum. Dolayısıyla ben yalanı yaşamıma pembeden beyaza kadar hiçbir şekilde hayatıma sokmuyorum. Siz yaparsanız karşı tarafa da yapma hakkı veriyorsunuz. Maalesef o da bunu istediği zaman istediği yerde kullanabiliyor.” diye konuştu.

Lütfen Yakın Dostlarınızdan Biri Kitap Olsun

Öğrencilere dostla arkadaş arasındaki farkı soran Vali Yazıcı; “Benim bir dostum var. Bugüne kadar bana hiç yalan söylemedi, en kötü zamanımda hep yanımda oldu. Problemimi çözemedi belki ama beni yalnız da bırakmadı. Sizce bu kim olabilir.

Cevap kitap.

Dostlarınızdan biri mutlaka kitap olsun.

Size asla ihanet edip yanlış yapmaz.

Kendi bildiğini söyler. Sizi başka dünyalara götürür. Zor zamanınızda da sizi rahatlatıp alıp başka yerlere götürür.

Bunu düzenli kitap okuyan birisi olarak söylüyorum. Size bir Vali amca nasihati olsun. Lütfen ama lütfen yakın dostlarınızdan biri kitap olsun.” şeklinde konuştu.

Gönlünüzden Geçirdiklerinizin Hayat Bulduğu Bir Yaşam Diliyorum Sizlere

Gerçekleştirilen sohbetin ardından Vali Yazıcı öğrencilere bir ricada bulunarak; “Eve gittiğinizde anne ve babanıza bugün Vali amcayla sohbet ettik deyin. Onlara selamlarımı iletin. Bugün sizlerle gerçekleştirdiğimiz sohbeti ailenize anlatıp onlarla da konuşmanızı istiyorum. Sevgili çocuklarım, gönlünüzden geçirdiklerinizin hayat bulduğu bir yaşam diliyorum sizlere.

En büyük hedefiniz onurlu ve saygıdeğer bir insan olmak olsun. Beni dinlediğiniz için teşekkür ediyorum.” dedi.

Bizler Bu Okullarımıza, Gençlerimize Dokundukça Güzel İşler Ortaya Çıkacak

Öğrencilerle sohbetin ardından Özel Yedisu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleriyle bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunan Vali Yazıcı, projenin hepimizin projesi olduğunu ve başarıya ulaşması noktasında öğretmenlerin desteğinin önemine vurgu yaptı. Meslek liselerinin üzerindeki ölü toprağını atmak istediklerinin altını çizen Vali Yazıcı; “Ahenk projesi ile şehrin tüm paydaşları eğitime ve okullarımıza dokunacak. Bunu hep birlikte temin edeceğiz. Şuna inanıyorum ki bizler bu okullarımıza, gençlerimize dokundukça güzel işler ortaya çıkacak.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP