DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
STERLIN 41,7711 % -0.2
FRANG 36,7168 % -0.28
ALTIN 2.450,67 % -1,57
BITCOIN 64.189,07 -1.309

Biden Ukrayna’ya yönelik 1,3 milyar dolarlık ek yardım paketini açıkladı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Biden Ukrayna’ya yönelik 1,3 milyar dolarlık ek yardım paketini açıkladı
0
ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya 800 milyon doları savunma, 500 milyon doları ekonomi alanında olmak üzere 1,3 milyar dolarlık ek yardım sağlayacaklarını duyurdu.

WASHINGTON (AA) – ABD Başkanı Joe Biden,  Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna’ya yapılacak yeni yardımlar ve Rusya’ya karşı atılacak yeni adımlar konusunda Beyaz Saray’da basın açıklaması yaptı.

Konuşmadan önce çeşitli temaslar için Washington’da bulunan Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal ile görüştüğünü belirten Biden, “Çok iyi bir konuşma yaptık.” ifadesini kullandı.

Rus kuvvetlerinin Kiev’den çekildiğini ancak Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda bazı toprakları ele geçirmeye çalıştığını söyleyen Biden, “Rusya savaşın bir sonraki sahnesini kurarken şu anda çok kritik bir zaman dilimindeyiz.” dedi.

Rus gemileri ABD limanlarına giremeyecekBiden, ABD ve müttefiklerinin Ukrayna’ya yardımları ulaştırmak için elinden geleni yaptığına dikkati çekerek, “Bugün Ukrayna’nın doğuda ve Donbas bölgesinde savaş kabiliyetinin artırılması için 800 milyon dolarlık daha yardımı açıklıyorum. Bu paketin içinde ağır silahlar, onlarca obüs ve 144 bin cephane paketi ve insansız hava araçları (İHA) yer alıyor.” ifadesini kullandı.

Ukrayna’yı sadece cephede değil ekonomi alanında da desteklediklerinin altını çizen Biden, “Ukrayna hükümetine 500 milyon dolar doğrudan ekonomik yardım sağlayacağımızı da buradan duyuruyorum. Bu rakamla son 2 ayda Ukrayna’ya sağladığımız ekonomik yardım 1 milyar dolara ulaşıyor.” bilgisini paylaştı.

Biden, Rusya’ya yönelik ekonomik baskıyı da sürdüreceklerinin altını çizerek “ABD, Avrupa’da olduğu gibi Rusya ile ilişkili gemilerin limanlarına girmesine izin vermeyecek. Bu da Rus bayraklı veya Rusya’nın yararına işletilen hiçbir geminin ABD limanlarına demirleyemeyeceği ve ABD kıyılarına erişemeyeceği anlamına geliyor.” diye konuştu.

Biden Kongre’den Ukrayna için ek bütçe isteyecekUkrayna’nın Avrupa ve ABD’nin verdiği silahları sahada etkin bir şekilde kullandığının altını çizen Biden, “Kiev’deki muharebe Ukraynalılar için tarihi bir zaferdi.” yorumunda bulundu.

Biden, Donbas’taki savaşın coğrafi olarak birtakım zorluklar teşkil ettiğini belirterek, “Kongrenin Ukrayna için sağladığı fondan son yaptığımız yardımla artık neredeyse kaynaklarımız tükendi. Bu nedenle de gelecek hafta Kongreden Ukrayna’ya silah akışının sürdürülmesi için yeni fon talep edeceğim.” diye konuştu.

Bugüne kadar attıkları adımlar için Kongre üyelerine de teşekkür eden Biden, “Rusya hiçbir zaman Ukrayna’nın tamamını kontrol edemeyecek ve işgal edemeyecek.” mesajını verdi.

ABD Ukraynalı mülteciler için yeni program başlatıyorBiden, savaş nedeniyle 5 milyondan fazla Ukraynalının ülkesini terk ettiğine işaret ederek “Bugün ‘Ukrayna için Birleşin’ adı altında yeni bir program başlatıyorum. Bu program, Ukraynalı sığınmacıların direkt Avrupa’dan ABD’ye gelmesini sağlayacak. Bu yeni insani program, göçmen vizeler ya da mülteci kabul programı gibi programlarla Ukraynalıların ABD’ye alınmasını kolaylaştıracak.” ifadesini kullandı.

Söz konusu programla ABD’ye gelmek isteyen Ukraynalıların ABD’de bir aile üyesi ya da sivil toplum kuruluşu gibi sponsorlar üzerinden ülkeye gelebileceklerini belirten Biden, bu sayede Ukraynalıların Meksika sınırına yığılmak zorunda kalmayacağına işaret etti.

“Mariupol’ün tamamen düştüğüne ilişkin kanıt yok”Biden, Rusya’nın Mariupol’ü ele geçirdiklerine ilişkin açıklamasına ilişkin ise “Bu konuda şüpheler var. Rusya çelik fabrikasında mahsur kalanların çıkması için insani koridorlara izin vermeli. Mariupol’ün tamamen düştüğüne dair kesin bir kanıt yok.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin daha ne kadar Ukrayna’ya yardımları sürdürebileceğine ilişkin bir soruya ise Biden, “Bizim uzun süre daha bunu sürdürme kapasitemiz var. Asıl konu uluslararası toplum bunu yapmayı sürdürecek mi?” yanıtını verdi.

Pentagon Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık silah yardımının detaylarını paylaştıABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Biden’ın açıkladığı 800 milyon dolarlık yardımın ABD ordusunun stoklarından alınan sekizinci paket olduğunu açıkladı.

Bu yardımın özellikle de Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya’nın başlattığı yeni taarruza karşı kritik öneme sahip olduğunu aktaran Kirby, “Pakette 72 adet 155 mm obüs top sistemi, 144 bin top mermisi, 155 mm obüsleri çekmek için 72 taktik araç, 121’den fazla Phoenix Ghost taktik insansız hava sistemi, diğer saha ekipmanı ve yedek parçalar bulunuyor.” dedi.

Kirby, bu askeri yardımın, 13 Nisan’da duyurulan 18 adet 155 mm obüs topları ile birlikte, beş taburu donatmaya yetecek kadar top sistemi sağlamış olacağını belirtti.

Biden’ın göreve başlamasından bu yana Ukrayna’ya 4 milyar dolardan fazla güvenlik yardımı taahhüdünde bulunduğunu ifade eden Kirby, bu miktarın 3,4 milyar dolarının Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal girişiminden beri yapıldığını belirtti.

YORUM YAP