DOLAR 32,2736 % 0.14
EURO 34,9299 % -0.27
STERLIN 41,0680 % -0.19
FRANG 35,3258 % -0.01
ALTIN 2.426,36 % -0,84
BITCOIN 67.504,88 -0.435

TAYFUR GAZETECİLER BASKI ALTINDA

Yayınlanma Tarihi : Google News
TAYFUR GAZETECİLER BASKI ALTINDA
0

İyi Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Semih Tayfur, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Tayfur, işsiz ve saldırıya uğrayan gazetecilerden, AKP iktidarının özellikle yerel basına yaptığı baskıya kadar birçok konuya değindi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basın açıklaması yapan İyi Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Semih Tayfur, AKP iktidarının “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişle birlikte iktidarın ‘tek adam’ yönetimi ile ‘tek sesli’ medya yaratmaya çalıştığını söyledi. Türkiye’nin Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 153’üncü sırada olduğunu hatırlatan Başkan Tayfur, “Medyanın yüzde 95’ini tam kontrolü altında tuttuğu AKP iktidarı, söz dinleyen, emir komuta içinde manşetler atan, yayınlarda iktidar övgüsü eksik etmeyen gazete ve televizyonlara desteğini sürdürürken, geride kalan yüzde 5’in susturulması için elinden geleni yapıyor. Demokrasilerde yasama, yürütme ve yargının yanında dördüncü kuvvet olan basın bu iktidar tarafından, emir komuta ile hareket eden propaganda aracı olarak görülüyor” dedi.

Başkan Tayfur, basının toplumun sesi olma işlevini yerine getirebilmesinin, basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin kaldırılmasına bağlı olduğunu belirterek, “İyi Parti iktidarında gazetecilerin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi, haklarının güvenceye alınması, onların, görevlerini rahat bir ortamda yapabilmelerini sağlanacağını söyledi. Tayfur, “Haber verme, denetim ve eleştiri yapma, kamuoyunu bilgilendirme ve oluşturma, kurumlarla bireyler arasında bilgi akışı sağlama, toplumun çıkarlarını koruma, özgür tartışma ortamı yaratarak toplumsal bilinci güçlendirme, toplumu eğitme ve düşünce dünyasını zenginleştirme gibi yaşamsal sorumlulukları bulunan basın, bu yönüyle kamusal görev yapmaktadır. Basın çalışanlarının her zaman sorumluluklarını sorunlarından üstün tutma, mesleğinin taşıdığı önemin bilinciyle hareket etme anlayışından ödün vermeyeceklerine inanıyoruz. Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, görevlerini yaparken yaşamlarını yitiren basın çalışanlarını saygıyla anıyor, tüm basın çalışanlarına esenlikler diliyorum” diye konuştu.

YORUM YAP